Przemiany ludzkiego ciała - Gavin Francis


Jak to właściwe możliwe, że w ciele kobiety może powstać nowy mieszkaniec naszej planety? Czy starzenie i menopauzę można zatrzymać? A jak wpływają na nasze ciało zmiany, które sami sobie fundujemy? Gavin Francis w przystępny sposób opowiada nam o wszelkich przemianach ludzkiego ciała i robi to w taki sposób, że trudno się oderwać!

Zastanawialiście się kiedyś, jak działa ludzki organizm? Oczywiście nie mówię tu o tych z Was, którzy związali z biologią swoją przyszłość i skomplikowane nazwy związków chemicznych nie stanowią dla nich żadnego problemu. Pytanie kieruję do ludzi, którzy są dociekliwi i uwielbiają czytać  teksty na różne tematy, a tym samym pobudzać swoje szare komórki do działania. Jestem pewna, że rozważania kliniczne praktykującego od wielu lat lekarza będą najlepszym źródłem wiedzy na tematy związane ze snem, halucynacjami, a nawet nastawianiem kości. Autor oprowadzi Was po fascynującym świecie ludzkiego organizmu jak najbardziej doświadczony przewodnik i jestem pewna, że nie pożałujecie czasu poświęconego na tę wędrówkę!

Miniopowieści 

Książka tego doświadczonego lekarza to zbiór krótkich, bo zazwyczaj dziesięciostronicowych, esejów napisanych w przyjazny dla czytelnika sposób. Dotyczą one większości z ważnych procesów, zachodzących w naszym organizmie na co dzień. Niektóre z nich, takie jak ciąża, czy menopauza, dotyczą tylko określonych grup, ale autor zwraca uwagę także na te mniej powszechne - które zostały zaobserwowane u nielicznych przedstawicieli rodzaju ludzkiego. Nie zabrakło tu ani opowieści o gigantyzmie, ani anegdot o wilkołactwie. Te smaczki sprawiają, że nawet doświadczony lekarz, który sięgnie po tę książkę, znajdzie w niej ciekawostki, które uzupełnią jego wiedzę. Brzmi wspaniale, prawda?

Inspiracji do napisania tej książki dostarczyło mi dwadzieścia lat wspomnień zebranych podczas pracy w przychodni, toteż najbardziej wdzięczny jestem moim pacjentom.

Prosto i zrozumiale

Nie ma tu skomplikowanego nazewnictwa, które czytelnik musi notorycznie sprawdzać w internecie. Miało być popularnonaukowo i tak właśnie jest! Jeśli do opisania danego procesu, autor musiał zastosować pojedyncze specjalistyczne nazwy, są one wytłumaczone w kilku prostych zdaniach. Dzięki temu, czytając ten tekst, nie mamy wrażenia przeintelektualizowania i możemy po prostu zrelaksować się, mając z nim kontakt. Ta dbałość o klarowność wypowiedzi działa niewątpliwie na korzyść książki - będą mogli po nią sięgnąć nie tylko specjaliści, ale też zwykli śmiertelnicy. A przecież ich jest wśród bywalców księgarń najwięcej.

Pamięć pozwala nam podróżować przez czas i przestrzeń, ale także kotwiczy nas w teraźniejszości, wyzwala z niej, zabiera w przeszłość, a przez wyobraźnię daje wizje przeszłości.

Nie tylko medycyna!

Nową pozycję od Wydawnictwa Bukowy Las naprawdę dobrze się czyta! Wszystko dlatego, że autor oprócz opisu zjawisk biologicznych, przekazuje nam także informacje z zakresu historii medycyny. Uściśla, jak często zdarzają się zachorowania na daną chorobę, przytacza liczne historie swoich pacjentów (oczywiście pamiętając o tym, by nadać im nowe, uniemożliwiające ich rozpoznanie, imiona i cechy), a także wspomina o tym, jak dana przemiana była opisywana w literaturze. Jego niewymuszony styl sprawia, że chcemy czytać tę książkę dalej nie tylko, by dowiedzieć się czegoś o odmłodzeniu czy narodzinach, ale także, aby poznać bliżej autora. Ciekawostki z życia studenckiego, praktyk w wielu miejscach na świecie, a także niezwykły dar opowiadania, to zdecydowanie cechy wyróżniające tę pozycję na tle innych nowości wydawniczych!

Słowo "pacjent" pochodzi od łacińskiego patiens - "cierpiący". Praktykowanie medycyny oznacza zatem poszukiwanie sposobów, by ulżyć cierpiącemu.

Bywało trudno

Jest jeden czynnik, który może Was zniechęcić do niektórych rozdziałów Przemian ludzkiego ciała. Mowa bardzo plastycznych opisach niektórych procesów i chorób, które dla niektórych czytelników mogą okazać się nieprzyjemne w czytaniu. W zasadzie, odradzałabym osobom o słabych nerwach rozdział, dotyczący anoreksji , a także ten o zmianie płci. Nie są to najstraszniejesze informacje, z jakimi się zetknęłam, ale szczególnie pierwszy z wymienionych tematów jest dla mnie niezwykle trudny. Jeśli zaś jesteście czytelnikami o żelaznych nerwach, nic Was tu nie przestraszy, a całą książkę przeczytacie jednym tchem!

Jeśli lubicie teksty popularnonaukowe, ciekawostki na temat człowieka, a nawet historie, dotyczące praktyki lekarskiej - nowa książka Gavina Francisa jest dla Was pozycją obowiązkową!

Serdecznie dziękuję Wydawnictwu Bukowy Las za możliwość zrecenzowania tej książki. Dawno nie miałam okazji czytać podobnego tytułu i jestem pewna, że sięgnę po więcej książek popularnonaukowych!
/@rutynowa

https://bukowylas.pl/ksiazki/przemiany-ludzkiego-ciala - TU ZNAJDZIECIE INFORMACJE O KSIĄŻCE 

Komentarze

Popularne posty